Dlaczego witamina D3 jest kluczowa dla zdrowia kości i zębów?
Zrozumienie roli witaminy D3 w metabolizmie wapnia
Witamina D nie jest w ścisłym znaczeniu witaminą, lecz hormonem, a jej podstawową fizjologiczną funkcją jest zachowanie zrównoważonego zakresu stężenia wapnia w przestrzeni pozakomórkowej i we krwi, niezbędnego do czynności komórek i nerwowo-mięśniowego przewodzenia bodźców. Działanie witaminy D ma znaczenie przy wchłanianiu wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym oraz decyduje o czynności osteoblastów.
Witamina D3 a zapobieganie osteoporozie: Co musisz wiedzieć?
W leczeniu osteoporozy ogromne znaczenie ma właściwe odżywianie. Jego kluczowym zadaniem jest dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, które wpływają na budowę i stan mineralny kości. Niestety typowy dla krajów uprzemysłowionych sposób odżywiania się nie spełnia tego warunku nawet w odniesieniu do osób zdrowych.
W większości przypadków dzienna racja pokarmowa nie zawiera wymaganych dla dorosłego człowieka 800 mg wapnia, ale za to zawiera zdecydowanie za dużo fosforu, który prowadzi do zachwiania proporcji pomiędzy tymi pierwiastkami. Dlatego też konieczna jest trwała zmiana nawyków żywieniowych i suplementacja witaminą D.
Prawidłowe żywienie jest konieczną składową zarówno postępowania profilaktycznego, jak i terapii rozwiniętych form osteoporozy. Zapobieganie jest związane z suplementacją witaminy D3, wapnia, magnezu i innych składników mineralnych, które są ściśle związane z występowaniem tej choroby.
Wyodrębniono kilka składników odżywczych, które odgrywają zasadniczą rolę w procesie wzrostu tkanki kostnej, to jest białko, witaminy C, D i K, wapń, magnez i fosfor.
Jak witamina D3 wpływa na wzrost i regenerację zębów?
Zęby są elementem układu kostnego człowieka. Dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości witaminy D wpływa na absorbowanie przez niego fosforu i wapnia, a tym samym stymuluje m.in. mineralizację zębów. Niedobór witaminy D3 objawia się osłabieniem zębów, które są bardziej podatne na wszelkie urazy mechaniczne oraz mogą ulegać odwapnieniu.
Porady żywieniowe dla mocniejszych kości i zębów dzięki witaminie D3
Praktykując przyjazne nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, możemy mieć znaczący wpływ na kondycję kości i zębów swoich własnych oraz dzieci.
Witaminy mają ogromny wpływ na zdrowe zęby. Ich odpowiednia podaż lub suplementacja pozwala utrzymać zęby i dziąsła w odpowiedniej kondycji i zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych i innych jednostek chorobowych. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zbilansowaną, różnorodną dietę oraz wykonywać kontrolne badania poziomu witamin i w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem, stosować odpowiednie suplementy. Do prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej potrzebne Ci są w szczególności witaminy: A, B, C i D.
W jakim pożywieniu znajdziemy najwięcej witaminy D3?
Najbogatszym źródłem witaminy D3 w pożywieniu są ryby: 1 miejsce świeży węgorz w 100 g mięsa węgorza znajduje się aż 1200 j.m. witaminy D. Drugie zaś miejsce zajmuje świeży, dziko żyjący łosoś z zawartością witaminy D w granicach 600-1000 j.m. na 100 g, śledź w oleju w 100 g tej lubianej przekąski mamy aż 808 j.m. witaminy D. Marynowana wersja to już tylko 480 j.m. Pieczony lub gotowany dziki łosoś oznacza podaż 540 j.m. na 100 g, ale kupując tę rybę, warto zwrócić uwagę mięso dzikie gdyż w okazach hodowlanych ilość witaminy D drastycznie spada do 100-250 j.m. na 100 g.
Inne ryby, w których znajduje się nieco mniej witaminy D, to sardynki (193 j.m. na 100 g w rybach z puszki), dorsz (40 j.m. na 100 g świeżej ryby), tuńczyk (ok. 200 j.m. na 100 g w rybie z puszki). Około 117 j.m. witaminy D znajdziemy też w 100 g kawioru.
Oprócz ryb witaminę d znajdziemy w żółtkach jaj, mleku i grzybach.
Wpływ witaminy D3 na zdrowie kości w różnych grupach wiekowych