Witamina C liposomalna w sporcie – jak wpływa na wydolność
i regenerację?
Dlaczego sportowcy powinni rozważyć stosowanie witaminy C liposomalnej?
W wyniku intensywnego wysiłku zwiększa się zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, w tym na witaminy, zwłaszcza z grupy B oraz antyoksydacyjne jaką jest witamina C. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z istotnych elementów zachowań prozdrowotnych w całym okresie życia. W przypadku młodych osób umożliwia harmonijny rozwój organizmu, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne (zwłaszcza układu krążenia i nowotwory) oraz zachowanie dobrego zdrowia, wydolności i sprawności fizycznej w późniejszym okresie życia.
Zwiększony wysiłek fizyczny powoduje wzrost ilości reaktywnych form tlenu (ROS) w organizmie na skutek podwyższonego poboru tlenu. Powstawanie pewnych ilości ROS jest niezbędne do prawidłowego przebiegu sygnalizacji międzykomórkowej, reakcji immunologicznych, zapewnia właściwe funkcjonowanie komórek, apoptozy czy transkrypcji genów. W przypadku sportowców ROS odgrywają ważną rolę w fizjologicznej adaptacji organizmu do zwiększonej aktywności fizycznej m.in. poprzez przygotowanie mięśni do wykonywania pracy. Jeśli chodzi o mechanizm oddziaływania ROS na organizm sportowców to warto podkreślić, że podczas wysiłku fizycznego początkowo dochodzi do niedokrwienia, a następnie do reperfuzji, polegającej na ponownym zwiększeniu dopływu utlenionej krwi do tkanek. Zjawisko to określa się mianem zespołu niedokrwienno - reperfuzyjnego, który powoduje uszkodzenie komórek i umożliwia atak wolnych rodników. Stwierdzono, że ROS przyczyniają się do uszkodzenia mięśni po wysiłku, występowania urazów i stanów zapalnych w tkankach. Liczne doniesienia wskazują, że codzienne przyjmowanie witamin o właściwościach przeciwutleniających powoduje wzrost potencjału antyoksydacyjnego komórek, co zwiększa ochronę organizmu przed skutkami nasilonego stresu oksydacyjnego i zapobiega powysiłkowemu uszkodzeniu tkanek. Z tego powodu ważne jest, aby dzienne spożycie witaminy antyoksydacyjnej przez sportowców było wystarczające.
Witamina C uczestniczy w biosyntezie kolagenu, co dla sportowców jest niewątpliwie ważną funkcją, gdyż zapewnia to prawidłowe działanie chrząstek oraz kości.
Jak witamina C liposomalna może wspomóc regenerację mięśni po intensywnym treningu?
Sportowcy kochają witaminę C za jej pomoc w regeneracji po treningu i w leczeniu urazów. Witamina C posiada właściwości przeciwzapalne i dzięki temu przyspiesza gojenie się ran, a także pełni istotną funkcję w procesie rekonwalescencji.
Czy witamina C liposomalna może poprawić wydolność i wytrzymałość sportowców?
Witamina C poprawia wchłanianie wapnia i żelaza. Niedobór żelaza może zaburzać funkcjonowanie tkanki mięśniowej oraz ograniczać wydolność fizyczną sportowca, co może prowadzić do pogorszonej adaptacji treningowej oraz słabszych wyników sportowych.
Witamina C zapobiega odwapnieniu kości, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz reguluje ciśnienie tętnicze.
Nie możemy zapomnieć, że rolą witaminy C jest wspomaganie pracy układu odpornościowego pozwalając dłużej cieszyć się treningami.
Niedobory witaminny C mogą objawiać się :
- osłabieniem organizmu
- zwiększoną podatnością na infekcje
- zmęczeniem,
- zmniejszeniem wydolności fizycznej
- pogorszeniem gojenia się ran
- krwawieniem dziąseł
- zaburzeniami w tworzeniu kolagenu
Czy są jakieś ryzyka związane ze stosowaniem witaminy C liposomalnej w sporcie
Wiemy już jak ważna jest witamina C w codziennej diecie sportowca, i w związku z tym równie ważna jest forma występowania witaminy C. Możemy zaopatrzyć się w preparaty w formie :
- kapsułek i tabletek powlekanych,
- tabletek do ssania,
- tabletek musujących,
- proszków do sporządzania roztworów,
- syropów,
- kropli
- liposomalnej witaminy C
Na szczególną uwagę zasługuje forma Liposomalna, która ma ogromną przewagę nad innymi formami występujących witamin C. Liposomalna witamina C charakteryzuje się lepszą przyswajalnością dla organizmu jak również nie podrażnia żołądka (co w przypadku sportowca jest istotne). Dzieje się to dzięki liposomom, czyli mikroskopijnym cząsteczkom, w których umieszczone są różne substancje np. składniki leków, kosmetyków czy suplementów diety. Badania wykazały większą biodostępność witaminy C po podaniu doustnym w formie liposomów w porównaniu do zwykłego kwasu askorbinowego. Różnice między liposomalną witaminą C, a zwykłą witaminą C:
- dzięki formie liposomów bez problemu trafia do krwiobiegu
- przechodząc przez układ pokarmowy nie zostaje rozpuszczona przez enzymy
- nie zostaję narażona na działanie kwasów żołądkowych
- lepsza przyswajalność co daje przewagę na zwykłą witamina C
- brak dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- wysoka jakość witaminy w szczelnie zamkniętej kapsułce zapewnia prawidłowe przechowywanie
- większa trwałość witaminy i lepsza efektywność