Witamina C w suplementach: Kiedy i jak je stosować?
Wybór najlepszego suplementu witaminy C: Co warto wiedzieć?
Suplement diety – środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin. Są wprowadzane do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek,tabletekm, drażetek, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.
Jak zatem wybrać najlepszy dla nas suplement witaminy C? Która postać będzie dla nas najlepsza?
Przy wyborze suplementu diety najważniejsza jest jakość produktu. Od lat największą popularnością cieszy się witamina C. Największym zaufaniem wśród klientów cieszy się liposomalna witamina C dr.Mercoli.
Liposomalna witamina C charakteryzuje się lepszą przyswajalnością dla organizmu jak również nie podrażnia żołądka .Dzieje się to dzięki liposomom ,czyli mikroskopijnym cząsteczkom , w których umieszczone się różne substancje np. składniki leków, kosmetyków czy suplementów diety. Badania wykazały większą biodostępność witaminy C po podaniu doustnym w formie liposomów w porównaniu do zwykłego kwasu askorbinowego. Warto wiedzieć jakie są różnice między liposomalną witaminą C , a zwykłą witaminą C:
- dzięki formie liposomów bez problemu trafia do krwiobiegu
- przechodząc przez układ pokarmowy nie zostaje rozpuszczona przez enzymy
- nie zostaję narażona na działanie kwasów żołądkowych
- lepsza przyswajalność co daje przewagę na zwykłą witamina C
- brak dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- wysoka jakość witaminy w szczelnie zamkniętej kapsułce zapewnia prawidłowe przechowywanie
- większa trwałość witaminy i lepsza efektywność
Jak prawidłowo dawkować suplementy witaminy C
Potencjalne interakcje i skutki uboczne suplementacji witaminy C
Witamina C może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmaceutycznymi. Między innymi inhibitory pompy protonowej, stosowane przy nadkwasocie żołądka, upośledzają jej wchłanianie, a aspiryna zwiększa wydalanie. Kwas askorbinowy przyspiesza eliminację trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych oraz zmniejsza działanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów (streptomycyna, neomycyna, gentamycyna). Stwierdzono również występowanie dodatniej korelacji pomiędzy poziomem witaminy C i żeńskich hormonów płciowych u kobiet w wieku rozrodczym. Zaobserwowano także, iż kwas askorbinowy powoduje zwiększenie produkcji estradiolu in vitro oraz wzrost stężenia estrogenów po doustnej suplementacji u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.
Mimo iż toksyczność kwasu askorbinowego nie jest znana, długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbinowego może prowadzić do zaburzeń patologicznych w organizmie, takich jak: tworzenie kamieni w układzie moczowym, zakwaszenie moczu oraz zaburzenia wchłaniania miedzi, a także zamianę właściwości antyoksydacyjnych w prooksydacyjne.
Suplementacja witaminy C: Porady dla różnych grup wiekowych
Zapotrzebowanie na witaminę C jest zróżnicowane i zależne od wielu czynników, takich jak wiek, płeć i stan fizjologiczny.
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje
u osób z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, alkoholi-ków, diabetyków, kobiet w ciąży i karmiących, a także u ludzi stosujących pewne leki i będących pod wpływem ciągłego stresu. Wzrasta przy ciężkim długotrwałym wysiłku fizycznym, podczas wymiotów, braku łaknienia, oraz zaburzeń jelit.
Czy suplementy witaminy C są dla wszystkich? Przeciwwskazania do stosowania
Nie zaleca się stosowania dużych dawek w ciąży oraz należy zachować ostrożność w okresie karmienia piersią.
Ponadto bardzo wysokie dawki (powyżej kilku gramów) u osób chorych na anemię sierpowatą mogą wywołać ostry kryzys komórek sierpowatych.